Aktualizácia stránky skončila. Zverejnené informácie sú aktuálne k dátumu 10.7.2017
  Enviromagazin 4/2016
ZVF Enviroportál Enviromagazín Program obnovy dediny Európsky dohovor o krajine EIF Správa o stave ŽP Green Mountain Ekologická stopa  GPP  EnviroOtázniky  Enviroza Zelený Svet  GeoMinimum SlovakAid INSPIRE SnapSEE  Voda je život Operačný program Životné prostredie  Projekty SAŽP spolufinancované EÚ/ERDF, KF Life    WE MAPS  Environmentálny fond Nový zákon

Ako nám bolo v Ekotábore

 

V dňoch od 13. do 19. júla 2009 sme sa stretli my deti a táboroví vedúci na ekotábore na Teplom Vrchu v malebnom kraji Gemera.  Prišli sme snáď z každého kúta Slovenska od Bratislavy až po Košice. Užívali sme si nielen horúce leto pri vode, ale zažili sme veľa nezabudnuteľných chvíľ pri rôznych aktivitách, pre niektorých z nás po prvý krát v živote.

Napríklad zoznámili sme sa so životom hospodárskych zvierat na biofarme s exotickým názvom ranč Transylwahnja. Majiteľka biofarmy Katarína Pipová ich tu chová s láskou, v súlade s ich životnými potrebami a s dostatkom voľnosti. Zahrali sme sa s mačkami, psami, na rukách sme popestovali káčatká, videli sme kravy a snáď najviac nás fascinoval pohľad na spokojnú, čistú svinku so 6 prasiatkami, ktoré mali výbeh na lúku s kríkmi. Na biofarme sme sa naučili strieľať z luku a zajazdili sme si na konskom chrbte Shirského koňa - najväčšieho plemena na svete. Z výšky jeho chrbta, asi z dvoch metrov, sme mali výhľad na celé malebné údolie biofarmy.

V tábore sme museli preukázať aj silu a odvahu a to pri ujovi jaskyniarovi – p. Balciarovi zo správy jaskyniarstva z R. Soboty, s ktorým sme si spoločne vyskúšali zlaňovanie z vysokého stromu neďaleko Drienčanských jaskýň. Očaril nás nielen on, ale aj krása pre nás málo známeho Drienčanského krasu. Odchádzali sme s pocitom, že aj my raz budeme jaskyniarmi a budeme objavovať neznáme podzemné tajomstvá, ktoré ešte skrýva nielen Drienčanský kras.

Trochu našej pracovitosti sme preukázali pri odstraňovaní inváznych rastlín neďaleko vodnej nádrže Teplý Vrch.  Pravdu povediac, veľmi sa nám nechcelo v tej horúčave pracovať, ale bolo to naše prvé zoznámenie sa s týmito agresívnymi rastlinami a stretnutie s nimi nám dohodla p. Belanová zo Štátnej ochrany prírody z R. Soboty. Pred našimi nožnicami a motykami sa triasli nielen „invázky“, ale aj naše svaly…

Počas tohto týždňa sme nielen veľa videli a veľa sa naučili, ale sme zažili aj veľa zábavy pri rôznych súťažiach, počas večerných programov a spoznali sme nových kamarátov nielen medzi rovesníkmi, ale aj v radoch dospelých.  Stretli sme výnimočných ľudí, ktorých by sme ináč nemali šancu stretnúť v našom bežnom živote a vďaka nim sme poodhalili mnohé nepoznané nielen v oblasti ochrany prírody. O rok sa možno už vo väčšom počte stretneme na ďalšom ročníku Ekotábora 2010. Tešíme sa na starých i nových kamarátov.

Ing. Želmíra Ružičková
SAŽP SEV Drieňok
Teplý Vrch

 

Fotogaléria

<<< späť
Facebook